Gadu-Gadu, czyli słońce zachodzi

Karol Jedliński

Właściciel komunikatora internetowego zwolnił znaczną część załogi. Spółka od kilku lat przynosi pokaźne straty.

Wbrew pozorom nie wszystko, czego w Polsce tknie się koncern Naspers (właściciel m.in. Allegro), zamienia się w złoto. Pięć lat temu południowoafrykański potentat wydał 400 mln zł na przejęcie komunikatora Gadu-Gadu*. Szokująca suma? Może, ale aż do 2009 r. Gadu-Gadu (dziś GG Network) przynosiło nawet kilkanaście milionów złotych zysku rocznie i uważane było za nasz eksportowy start-up. W 2009 r. spółka dostała jednak zapaści. Z 9 mln zł zysku zrobiło się nagle 6 mln zł straty. Pojawił się człowiek od zadań specjalnych — od 2011 r. kieruje nią Tomasz Jażdżyński, były prezes Wirtualnej Polski, Interii i Bankiera.

— Trafił tam, by wyczyścić spółkę, co na pewno potrafi zrobić. Skoro jeszcze nie zrezygnował, zapewne wierzy w powodzenie misji — przekonuje Rafał Agnieszczak, właściciel Grupy Fotka.

Z informacji „PB” wynika, że na razie czyszczenie trwa w najlepsze, ale nie daje spektakularnych efektów. Kilka dni temu GG Network zdecydował się na głęboką restrukturyzację. Wypowiedzenia dostało około 60 osób z 300-osobowej załogi. Ten rok spółka i tak zakończy wielomilionową stratą.

— Dokonaliśmy wielu zmian spowodowanych spowolnieniem gospodarczym i pogarszającą się sytuacją na rynku reklamy. Podobnie jak wiele innych firm mediowych, postanowiliśmy zrezygnować z części mniej rentownych przedsięwzięć, a co za tym idzie zmniejszyć liczebność zespołu — tłumaczy Jarosław Rybus, rzecznik GG Network.

Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu" oraz archiwum PB>>

* Gadu-Gadu (dziś oficjalnie nazywa się GG) zostało uruchomione 15 sierpnia 2000 r. Pomysłodawcą i twórcą programu był informatyk Łukasz Foltyn, inwestorem Warsaw Equity Holding. Ostatni podmiot, dzięki wprowadzeniu GG na giełdę i późniejszej sprzedaży spółki na rzecz Naspersa, zarobił 87-krotność zainwestowanego kapitału. Do dziś GG to lider rynku komunikatorów, przez którego dziennie wysyłanych jest kilkaset milionów wiadomości.

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Kalendarium

więcejKontakt

Anna Bełcik, redaktor prowadząca

mail: a.belcik@pb.pl
tel: (22) 333 98 51