Tymbark wybudował farmę fotowoltaiczną

Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna powstała w zakładzie w Tymbarku w woj. małopolskim. Kosztowała 5,5 mln zł, z czego połowa pochodziła z funduszy UE.

Instalacja ma zapewnić do 25 proc. zapotrzebowania zakładu Tymbarku na energię elektryczną, pamiętać jednak trzeba, że to źródło energii uzależnione jest od warunków pogodowych.

- Pomysł wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii wynika z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się niezależność spółki od zewnętrznych źródeł – wyjaśnia Dorota Liszka, rzecznik spółki.

Farma fotowoltaiczna powstała na terenie o powierzchni blisko 2 hektarów. Przy jej budowie wykorzystano 4 tys. paneli fotowoltaicznych o mocy 1 MW. 

Jak podaje przedstawicielka producenta soków i napojów, zakład w Tymbarku posiada już nowoczesną oczyszczalnię ścieków i kotłownię gazową. Energię elektryczną i cieplną pozyskuje również z biogazu.

Budowa nowej instalacji fotowoltaicznej była współfinansowana z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. 

© Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Kalendarium

więcejKontakt

Anna Bełcik, redaktor prowadząca

mail: a.belcik@pb.pl
tel: (22) 333 98 51